Zadatek i zaliczka w umowie przedwstępnej zakupu nieruchomości – istotne różnice
Kupno nieruchomości często może wywoływać uczucie stresu. To ważna decyzja i mimo, że wiąże się z pozytywnymi zmianami to jednak zdarza się, że w trakcie całego procesu towarzyszy nam to negatywne uczucie. Pośrednicząc w obrocie nieruchomości w naszym biurze pomagamy Klientom szybko i skutecznie zrealizować proces zakupu i sprzedaży nieruchomości.
Zakup nieruchomości to oczywiście złożony proces, ale wystarczy mieć wiedzę na temat jego poszczególnych etapów żeby w pełni cieszyć się zakupem wymarzonej nieruchomości. Ponadto ważna jest tu także pomoc pośrednika sprzedaży nieruchomości. Doświadczenie w pośrednictwie sprzedaży nieruchomości pozwala nam przeprowadzić Klienta bezpiecznie przez całą transakcję.
Jakie pytania padają najczęściej w naszym biurze nieruchomości? Często właśnie niezbędne jest wyjaśnienie różnic pomiędzy zadatkiem a zaliczką przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. Jako pośrednik nieruchomości w obrocie nieruchomości śpieszymy z wyjaśnieniem.
Zadatek i zaliczka – czym to się różni
Podpisanie umowy przedwstępnej to standardowa procedura podczas sprzedaży/kupna nieruchomości. Treść umowy jest zazwyczaj przygotowywana przez pośrednika nieruchomości po zaakceptowaniu jej treści przez strony transakcji. Podpisują ją obie strony transakcji i najczęściej wiąże się także z przekazaniem przez kupującego ustalonej kwoty sprzedającemu, która w umowie określona jest właśnie jako zadatek lub zaliczka. Umowa przedwstępna zazwyczaj jest podpisywana w naszym biurze nieruchomości. Strony są wtedy w neutralnym otoczeniu w towarzystwie pośrednika nieruchomości, który może reprezentować jedną lub dwie strony.
Zaliczka i zadatek to nie to samo, a istotne różnice dotyczą rozwiązań prawnych i ochrony interesów kupującego i sprzedającego, a pojawiają się w momencie kiedy transakcja, z różnych przyczyn, jednak nie dochodzi do skutku.
Zaliczka
Przede wszystkim to określenie/pojęcie nie figuruje w zapisach Kodeksu Cywilnego, co może być jednocześnie wadą i zaletą. Co to oznacza? Jeśli sprzedający rezygnuje z transakcji, to po prostu zwraca kupującemu kwotę zaliczki, którą otrzymał po podpisaniu umowy przedwstępnej, ale nie ponosi żadnych konsekwencji z tytułu odstąpienia od transakcji.
Identycznie jest jeśli to kupujący rezygnuje z zakupu – otrzymuje kwotę zaliczki od sprzedającego, ale nie ma tu żadnych konsekwencji z tytułu rezygnacji z zakupu.
Zatem w zależności od tego, po której stronie transakcji stoimy może być to dla nas zaletą lub wadą.
Zadatek
Pojęcie „zadatek” widnieje natomiast w zapisach Kodeksu Cywilnego; określa je art. 394. Chroni kupującego lub sprzedającego w chwili kiedy druga strona nie dotrzyma zapisów umowy przedwstępnej.
Jeśli to sprzedający rezygnuje ze sprzedaży nieruchomości jest zobowiązany zwrócić kupującemu dwukrotność kwoty pierwotnie wpłaconego zadatku. Jeśli zaś od umowy przedwstępnej odstępuje kupujący to w konsekwencji traci wpłacony zadatek w całości.
Zadatek jest tu więc traktowany jako swego rodzaju odszkodowanie dla drugiej strony, która w efekcie niedotrzymania warunków zawartej umowy przedwstępnej nie sprzedaje/nie kupuje nieruchomości.
Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?
Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!