Wycena nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele rolne.
Wycena nieruchomości rolnych dotyczy głównie tych gruntów, które są przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania na cele rolne. Jeżeli dana nieruchomość jest wykorzystywana na cele rolne ale w planie miejscowym ma inne przeznaczenie wtedy rzeczoznawca majątkowy określa jej wartość zgodnie z przeznaczeniem w planie. Szacowanie wartości nieruchomości rolnych dotyczy także ich części składowych, które mogą być określane odrębnie oraz gruntów położonych na obszarach dla których nie jest obligaotoryjne sporządzanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wartość nieruchomości rolnych określa rzeczoznawca majątkowy biorać pod uwagę następujące cechy : lokalizację i położenie, rodzaj gleby, klasy użytków rolnych, przydatność gleby do uprawy konkrentych roślin, kamienistość gleby, kulturę gleby, wyposażenie oraz dostępność infrastruktury ułatwiającej uprawę, możliwość innego wykorzystania niż na cele rolne.
Wartość rynkowa nieruchomości rolnej najczęściej jest określana w podejściu porównawczym lub dochodowym. Przy zastosowaniu podejścia porównawczego wartość jest szacowana przez rzeczoznawcę majątkowego na podstawie analizy rynku lokalnego - cen transakcyjnych nieruchomości rolnych o zbliżonych cechach rynkowych do przedmiotu wyceny.
W podejściu dochodowym wartość rynkowa jest określana przez rzeczoznawcę na podstawie analizy kszałtowania się rynkowych stawek czynszu - dochód jest szacowany na bazie czynszów dzierżawnych. Rzeczoznawca majątkowy nie może określać dochodu z danej nieruchomości rolnej na podstawie dochodów uzyskiwanych z prowadzenia danego gospodarstwa rolnego.
W przypadku gdy jest brak transakcji rynkowych nieruchomości o cechach podobnych do przedmiotu wyceny oraz nie ma możliwości określenia czynszów dzierżawnych wówczas wartość rynkowa nieruchomości rolnej może zostać oszacowana w podejściu mieszanym metodą wskaźników szacunkowych gruntu.
Generalnie metodę wskaźników szacunkowych gruntów można przyjąć przy określaniu wartości rynkowej nieruchomości przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne lub leśne.
Wartość gruntu jest szacowana na podstawie formuły - iloczynu ceny 100 kg ziarna żyta przyjętą z rynku lokalnego lub ceny jednego metra sześciennego drewna przyjętej także z rynku lokalnego lub nadleśnictwa właściwego dla położenia przedmiotu wyceny lub nadleśnictw sąsiednich oraz wskaźnika szacunkowego 1 ha gruntu.
Dla potrzeb wyceny rzeczoznawca majątkowy przyjmuje klasy gruntu z katastru nieruchomości, a a typuy siedliskowe lasu z planów urządzenia lasów. Okręg podatkowy zostaje określony zgodnie z przepisami podatku rolnym. Rzeczoznawca powinien uwzględnić także korektę wynikającą z cech danej nieruchomości.
Pozostałe informacje